В Националния музей на текстилната индустрия в Сливен бе открита изложба от стари шевни машини на колекционер, който ги е дарил на културния институт. Това съобщиха от пресцентъра на община Сливен. Дарителят е служител на Община Сливен - главен експерт в дирекция "Общинска инфраструктура".
След големия успех на спектакъла „Медея“ по Еврипид на световноизвестното дуо Деклан Донелан и Ник Ормерод Народният театър обявява нови дати, на които публиката ще може да гледа постановката, съобщават от трупата.
„Спектакълът прави изключително впечатление не само с блестящата актьорска игра и новаторския подход на творческия екип, но и с преживяването за публиката, която през цялото време е сцената и на моменти се превръща в пряк участник в действието“, коментират от театъра.
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. В ролята на Медея е Радина Кърджилова, а заедно с нея в спектакъла участват актьорите Велислав Павлов, Валентин Ганев, Асен Данков, Явор Вълканов, Стелиан Радев, Вяра Табакова, Радена Вълканова, Жорета Ник
Лени Кравиц изнесе първия си концерт в Бургас във вторник вечерта, който бе част от турнето му Blue Electric Light Tour. Световноизвестният изпълнител обеща да се върне в следващите пет години, докато са още на път с групата му.
Пространството на Морска гара в Бургас, където обичайно се провеждат големите концерти през последните години, рядко е било толкова препълнено, колкото бе в нощта за концерта на американската звезда. Тълпи прииждаха към района още с отварянето на вратите. Kратък дъжд свари неподготвена част от публиката около час преди излизането на Лени Кравиц на сцената, като междувременно с изцяло ретро музикален плейлист за настроението се грижеше DJ Toni.
Концертът започна ударно малко след 21:00 ч., с един от най-големите хитове на звездата - Are You Gonna Go My Way. В следващите малко над два часа Лени Кравиц направи своеобразна обиколка през някои от на
С фотоизложба на Римския стадион и гала спектакъл на Фолклорен ансамбъл „Тракия“ на Античния театър днес вечерта ще бъде открито тазгодишното издание на Празници на Стария град.
„Вдъхновението“ е водеща тема на документалната фотоизложба на Римския стадион, която ще разкаже за Празниците на Стария град през годините. Художествените фотографии на доц. Никола Лаутлиев, архивни кадри и документи на Общински институт „Старинен Пловдив“ и партньорите от Народна библиотека „Иван Вазов“ и Дирекция „Регионален държавен архив“ - Пловдив представят визуален разказ за това как през годините Старинен Пловдив става пресечна точка на всички изкуства, но и място за забави, улични шествия, приложни занаяти и други.
Официалното откриващо събитие на тазгодишните празници е гала спектакълът „50 години емоция“ н
Екипът на Хилда Казасян и Плевенската филхармония ще представят проекта „Да обичаш Гершуин“, който включва творби на Джордж Гершуин, писани в началото на миналия век и вдъхновени от джаза, свободата и красотата на танцовата музика по онова време, съобщиха от Драматично-куклен театър "Константин Величков" в Пазарджик.
Събитието ще се състои трети октомври на Голяма сцена в пазарджишкия театър, уточняват още те.
През юни концерт- спектакълът беше представен в Пловдив.
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team.
С над 10 години активно творчество зад гърба си, той е създател на каталог от музика с над 22 милиарда стрийма и над 25 милиона продадени сингъла по цял свят.
Ръс е живото доказателство, че успехът е възможен и без подкрепата на големи музикални лейбъли.
Вписан в класацията на Forbes – 30 Under 30 (2019), изпълнителят разпродава концерти в най-големите зали по света и се радва на една от най-лоялните фен бази в музикалната индустрия. Неговото мото е: „Вярвай в себе си безусловно и работи неуморно.“
Ръс изненадва с уникален подход към музиката – той издава нови сингли на всеки няколко седмици и самостоятелно продуцира цялото си творче
Колекцията е на Костадин Костадинов, който от години събира уникални ретро екземпляри. Всички притежавани от него машини са в отлично състояние и са работещи.
В изложбата са представени 38 шевни машини от различни периоди. Някои екземпляри са на световноизвестни марки като "Сингер", "Мундлос", "Пфаф", "Фритинер" и др. Най-старите екземпляри са произведени в периода 1860 – 1868 г. Сред експонатите има чугунена машина за шиене на обувки и машина за шиене на кожа.
“Всяка машина има своята уникална история. Костадинов настояваше в описанието да включим и имената на бившите собственици, от които ги е придобил. Тепърва ни предстои да проучим допълнително всеки експонат, за да създадем отделен паспорт на всеки от тях”, каза директорът на текстилния музей Тони Димитрова.
Изложбата е част от честванията на 190-ата годишнина от началото на текстилната индустрия в България. Както съобщихме годишнината бе отбелязана с редица прояви в родния град на Добри Желязков - Фабрикаджията, положил началото българската индустриализация със създаването на първа работилница, а малко по-късно - и първа фабрика за текстил на Балканите. Сред тях са изложбата „Добри Желязков Фабрикаджията – първият български предприемач“, разположена на площад „Цар Освободител“ в центъра на града. В Регионалния исторически музей „Д-р Симеон Табаков“ на 21 октомври бе открита юбилейна изложба „190 години от началото на текстилната индустрия на Балканите“.
„Дни на индийската култура“ ще бъдат закрити в София на 16 август, съобщават от индийското посолство у нас.
На лятната сцена в Борисовата градина ще гостува танцова трупа от Индийския съвет за културни отношения. „Трупата, ръководена от Арупа Лахири, е специализирана в индийския класически танц от Южна Индия – бхаратанатям, който се отличава със сложна игра на краката, изразителни жестове с ръце и пищни костюми, често изобразяващи истории от индуиската митология“, разказват организаторите от Индийския съвет за културни отношения и Индологическа фондация „Изток-Запад“.
По думите им танцът съчетава ритъм, музика и разказване на истории по високо стилизиран начин. Гарги Бябарта, Дидхита Сингха, Майури Шом, Срадхасри Брахмо, Сангита Банерджи и единственият мъж в трупата
Севар Иванов е отличен за ролята си в моноспектакъла „Кученцето се засмя“ с наградата за най-добър актьор – на театралния фестивал в Улан Батор, съобщават от Spam Studios.
За осма поредна година се организира международният фестивал на монодрамата „Парад на победителите” в монголската столица. В продължение на почти една седмица, артисти от Косово, Италия, Албания, Република Тува и домакините от Монголия представиха свои спектакли. В програмата е селектирано и българското представление на режисьорката Ана Батева.
С първото българско участие в историята на фестивала е открита състезателната програма, като представленията се бореха за три отличия – най-добър актьор, най-добър режисьор и гран при. Спектаклите са оценявани от
Рапърът Нели е арестуван по подозрение в притежание на наркотици по време на престой в казино в района на Сейнт Луис, съобщи АП.
Полицейски патрул от Мисури е открил у изпълнителя четири таблетки екстази. 49-годишният рапър и актьор е задържан в предградие на Сейнт Луис в 04:45 ч. местно време.
Говорителят на Нели не направи коментар.
Нели, чието рождено име е Корнъл Хайнс Втори, е израснал в района на Сейнт Луис. Той е трикратен носител на "Грами" и е познат с хитове като Hot in Herre и Just A Dream. Нели има четири хита номер едно в класацията на "Билборд" и е носител на девет награди на изданието. Той имаше и поредица съвместни изпълнения с Джанет Джексън като специален гост на турнето й.
Освен с музикалните си изяви Нели е известен и с участието във филми и телевизионни сериали. През април той и певицата и актриса Ашанти обявиха, ч
Изложба, създадена след срещи на художници със затворници, ще бъде подредена в галерия „Доза“ от 26 август до 14 септември.
Експозицията е озаглавена „Между обитатели (Изкуство от затвора)“ и е курирана от Цветелина Анастасова, съобщават организаторите.
Със свои творби в събитието участват Антония Колева-Нитра, Драгомир Костадинов- PXRN, Mира Недялкова, Михаела Зоева, Стефан Чурчулиев. Автор на графичната идентичност е Аделина Бонева.
„Между обитатели“ е продължение на дългогодишното ни изследване върху свободата на духа у артиста и лишения от свобода. В рамките на платформата за съвременно визуално изкуство Advertising Artists даваме възможност за наблюдение върху взаимодействието между две групи с различни особености – артисти и затворници, всички те често поставяни отвъд границите на общоприетото
Силви Вартан бе удостоена с почетното звание „Професор хонорис кауза“ на Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ), съобщиха от висшето училище.
„Бук-вар с различ-ни по-у-че-ния… искам да уча като някогашните деца“ - това бяха първите думи, които зачете от корицата на „Рибния буквар“ легендата на френската музика с български корен Силви Вартан, минути след като беше удостоена с почетното звание.
Церемонията по връчването на традиционните символни знаци се състоя в българското посолство в Париж, където висшето училище подреди изложба „Непознатият „Рибен буквар“, посветена на 200-годишнината на уникалната енциклопедия на Петър Берон.
„Радостна съм да Ви посрещна в посолството на България в столицата на Франция да отпразнуваме исторически събития заедно“, каза в